Nakupte ještě za 900 Kč a máte dopravu zdarma

Inhalace

Inhalace funguje jako doplněk léčby i jako prevence

Rýmy, angíny, katary, laryngitidy, faryngitidy, bronchitidy...

Inhalace přináší úlevu a urychluje léčbu běžných infekcí. Pomocí inhalace můžeme zkrátit léčbu a snížit riziko případných komplikací (například zhoršení či přesun infekce na jiné místo v těle). Inhalování je vhodné nejen pro alergiky, ale pro všechny, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest. Inhalaci nejčastěji využijeme při různých rýmách a onemocněních horních cest dýchacích, při suchém i vlhkém kašli.

Co je to inhalace a jak působí

Inhalace je vdechování vodní páry, k inhalacím se používají minerální vody nebo solné roztoky. Inhalační roztok může být obohacen o bylinky nebo esenciální oleje. Teplo prokrvuje sliznici a účinné látky se mnohem lépe dostávají do těla a pomáhají bojovat s onemocněním. Efekt není pouze lokální, díky krevnímu oběhu se aktivní látky či léčivo dostává do celého organismu, takže inhalace pomáhá nejen na kašel či rýmu, ale podílí se i na zlepšení naší imunity. Pokud své dýchací cesty udržujeme zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií.

Jak inhalovat

U inhalace by čas nikdy neměl překročit deset minut a pět minut většinou úplně stačí, tato doba je doporučováno též lékaři. Voda by měla být velmi teplá, ale ne příliš horká, to bychom riskovali opaření.

Pokud nemáte k dispozici inhalátor je nejjednodušší způsob inhalace kdy se posadíte se k nádobě s teplým roztokem, hlavu i s nádobou překryjte ručníkem a vdechujte páru.

Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná i pro nosní dutiny. Uvolňuje nadbytečný hlen, zklidňuje nosní sliznici a odstraňuje bakterie a další případné nečistoty usazené na ní. Zároveň tak i předchází ucpávání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha.

Při nemocech hrtanu nebo průdušek se mlžina nejčastěji vdechuje ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Cílem této inhalace je pročistit dýchací cesty od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků, posílit jejich přirozenou obranyschopnost a další funkce.

Jak často inhalovat

Inhalaci podstupujeme dvakrát až třikrát denně, popřípadě v jiných intervalech podle doporučení lékaře. Inhalovat můžeme i vícekrát denně. Lidé náchylní k dýchacím infekcím, či se sníženou imunitou, by měli v chřipkovém období z preventivních důvodů inhalovat, a to nejlépe jednou denně.

Příprava inhalačních roztoků


Inhalace solného roztoku - s minerální solí Mrtvého moře

Při onemocnění horních dýchacích cest velmi příznivě a tradičně působí sůl z Mrtvého moře.
Sůl Mrtvého moře na rozdíl od soli mořské, nevysušuje sliznici a má vyšší účinek. Přináší rychlou úlevu a navíc je vhodná i pro alergiky.
Pokud bychom volili bylinky, tak pro suchý kašel postačí jen sliznici zvlhčovat a efekt případně zesílit využitím heřmánku nebo rozmarýnu.
Na mokrý kašel mohou pomoci šalvěj nebo máta, které výrazně ulehčí odkašlávání. Můžeme také přidat pár kapek eukalyptu.

1 lžíci soli z Mrtvého moře rozpustíme ve 2 litrech horké vody. Páru vdechujte ústy i nosem. Použijte inhalátor, pokud jej nemáte k dispozici, posaďte se k nádobě s teplým roztokem, hlavu i s nádobou překryjte dekou a vdechujte páru. Inhalaci doporučujeme maximálně 5 minut. Horká pára s obsahem soli z Mrtvého moře působí na sliznice desinfekčně a urychluje léčbu onemocnění horních cest dýchacích. Dbejte, aby se roztok nedostal do očí!

Inhalace a esenciální oleje

Pro inhalaci lze použít i aromaterapeuticky zaměřené esenciální oleje kdy navozují našemu organismu příjemný pocit a relaxaci, můžeme s nimi navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit chladu, tepla nebo povzbuzení. Je využívána při psychických nebo psychosomatických onemocnění. Éterické oleje je možné inhalovat několika způsoby - buď pomocí inhalátoru anebo aromalampy. I výpary uvolňující se během koupele velmi příznivě a ozdravně působí na dýchací cesty, zejména při nachlazení a při virových infekcích.

Inhalace bylinných nálevů

Byliny pro inhalaci se připravíme tak, že lžíci sušené drogy zalijeme skleničkou vařící vody, necháme pět minut pod pokličkou louhovat a nakonec přelijeme do misky s teplou vodou, nad kterou poté inhalujeme.

Režim po inhalaci

Po napařování se doporučuje krátký odpočinek, cca 30 minut. Někdy se může objevit krátkodobá bolest hlavy nebo pocit únavy. Také bychom neměli zapomínat na fakt, že rozehřátá sliznice je citlivější a do organismu nepropouští jen zdraví prospěšné látky. Proto bychom se měli po inhalaci přibližně dvě hodiny vyhýbat prachu a kontaktu s různými chemikáliemi (není vhodné ani luxování nebo věšení prádla nasáknutého různými vůněmi).

Upozornění

Inhalace nemívá vedlejší efekty, pouze při využití bylinek si někteří lidé musí dát pozor na případnou alergickou reakci. O inhalaci pro vaše potíže a výběru vhodném přípravku se poraďte buď se svým lékařem nebo lékárníkem.
Tyto informace působí pouze jako informační zdroj, nenahrazují odbornou lékařskou péči, diagnózu ani léčbu či jinou odbornou péči!

BAHNO A SŮL MRTVÉHO MOŘE